Kiedy zarezerwować termin u fotografa ślubnego?

Przygotowanie ślubu i wesela to ogromne wyzwanie logistyczne. Para młoda musi zadbać o formalności, stroje oraz zarezerwowanie usług u podwykonawców. Jednym z najważniejszych ślubnych usługodawców jest fotograf ślubny. Jego wybór nie może być kwestią przypadku, ponieważ fotograf będzie Wam towarzyszył przez wiele godzin. A kiedy należy zgłosić się do fotografa w celu podpisania umowy?

Kiedy rozpocząć poszukiwania fotografa ślubnego?

W fotografii ślubnej najczęściej terminy są rezerwowane na rok przed datą ślubu. Najlepiej rozpocząć poszukiwania fotografa już w momencie planowania ślubu i wesela. Termin warto zarezerwować tuż po ustaleniu terminu ślubu w kościele lub USC. Dostępność terminów u fotografa zależy tak naprawdę głównie od tego, kiedy zamierzacie wziąć ślub. Jeśli chodzi o wesele weekendowe, organizowane w sezonie ślubnym może być trudno o znalezienie dobrego fotografa. Na wolny termin u znanego profesjonalisty na wolny termin w sezonie czeka się nawet 2 lata.

Żaden fotograf ślubny nie posiada jednak ściśle określonych zasad dotyczących tego, kiedy musicie zarezerwować u niego termin. Równie dobrze możecie to zrobić 3 lata przed datą ślubu, jak i na dzień przed uroczystością. Wszystko zależy od grafiku danego fotografa i jego elastycznego podejścia do tematu.

Dlaczego warto zarezerwować termin u fotografa jak najwcześniej?

Rezerwacja terminu z wyprzedzeniem ma wiele zalet. Przede wszystkim macie możliwość skorzystania z usług renomowanego fotografa. W spokoju możecie zapoznać się z jego portfolio, zadać niezbędne pytania i zastanowić się nad podjęciem ostatecznej decyzji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć poszukiwania kilka miesięcy przed ślubem. Wtedy pojawia się jednak ryzyko, że wolny termin będą mieli tylko nieliczni fotografowie. Może okazać się, że nie poczujecie z nimi porozumienia lub nie spodoba Wam się ich styl pracy.

Przy wcześniejszym podpisaniu umowy z fotografem zaoszczędzicie sobie stresu i nerwów. Ponadto rezerwacja terminu na ostatnią chwilę może wiązać się z wyższymi kosztami. Mogą one wynikać z konieczności dojazdu fotografa na miejsce ceremonii oraz skorzystania z noclegu. Poza tym z roku na rok większość specjalistów podnosi ceny za usługi. Przy podpisaniu umowy we wcześniejszym terminie macie gwarancję ceny i ewentualne podwyżki mogą Was ominąć.

Kiedy podpisać umowę z fotografem ślubnym?

Umowę z fotografem podpiszcie najszybciej, jak się da. Oczywiście pod warunkiem, że jesteście pewni, że to właśnie ten fotograf spełnia Wasze oczekiwania. Umowa gwarantuje Wam cenę za usługę oraz dostępność fotografa w wybranym przez Was terminie.