Fotografia czarno-biała

Fotografia czarno-biała to klasyka gatunku, do której coraz częściej się wraca. Czym jest to spowodowane? Dlaczego fotografia czarno-biała znów cieszy się takim zainteresowaniem? Co można fotografować? Do czego wykorzystać fotografię czarno-białą? Tego dowiesz się z naszego tekstu! Dlatego zachęcamy do krótkiej lektury!

Popularność fotografii czarno-białej

Popularność fotografii czarno-białej nie powinna nikogo dziwić, ponieważ to obecnie najprostszy sposób na to, aby uciec od utartych schematów i rejestracji rzeczywistości w kolorze. Chyba nie ma  fotografa, który nie robi zdjęcia w kolorze. Dlatego nawet dobre ujęcia nas nie zaskakują. Aby wyjść przed szereg i wykazać się talentem, fotografowie zaczęli poszukiwać innych sposobów na to, aby ich prace wzbudzały zachwyt. Jednym z takich sposobów stała się fotografia czarno-biała.

Zdjęcia czarno-białe stwarzają nastrój i pozwalają wydobyć to, co w nich najważniejsze. Jeszcze większe znaczenia zyskuje tutaj faktura, kontrast, czy nawet linia. Zdjęcia czarno-biała o wiele bardziej wydobywają emocje na ludzkich twarzach, fakturę i strukturę obiektu, czy jego kształty, co sprawia, że ten rodzaj fotografii pozwala także tworzyć abstrakcyjne obrazy.

Co można fotografować?

Trzeba przyznać, że fotografia czarno-biała daje nam bardzo wiele możliwości, więc możemy ją wykorzystać w wielu różnych technikach fotografii. Jakich dokładnie? Na pewno sprawdzi się przy fotografii pejzażu, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli dodać dramatyzmu scenerii. To jednak dopiero początek, ponieważ w fotografii architektury również sprawdzą się czarno-białe barwy, ponieważ daje szansę skupić się na kształtach, wyglądzie, czy nawet na detalach.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ten typ fotografii potrafi lepiej uwidocznić emocje na ludzkich twarzach, ale nie tylko, ponieważ podkreśla też kształty twarzy, czy fakturę skóry. Co więcej, pomaga ukryć też wszelkiego typu niedoskonałości, więc z pewnością sprawdzi się także w fotografii portretowej.