Decydujący moment w fotografii

Bardzo często usłyszeć można, że fotograf powinien uchwycić decydujący moment. Tylko co to właściwie oznacza? Jaki moment jest decydujący w fotografii? Jak go uchwycić? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Czym jest decydujący moment?

Decydujący moment to ten, który jest najsilniejszy podczas danego zdarzenia, czy sytuacji. Zrobienie zdjęcia dokładnie w tej chwili daje szansę nie tylko na uchwycenie ważnych momentów, ale również na uchwycenie emocji, które im towarzyszą, a także na pokazaniu ich na zdjęciu. Jeśli zrobimy zdjęcie sekundę wcześniej lub później, to niestety obraz już nie będzie tak dobry, można nawet powiedzieć, że będzie niekompletny. Dlatego tak dużo mówi się o tym, żeby uchwycić tylko decydujące momenty, a nie robić zdjęcia, które nie niosą ze sobą żadnego przekazu.

Jak uchwycić decydujące momenty?

Niestety nie jest to takie łatwe, jak by się mogło wydawać, zwłaszcza jeśli nie należy do cierpliwych osób. Decydujące momenty wymagają bacznej obserwacji, cierpliwości, ale i szybkiej reakcji, ponieważ tutaj wszystko dzieje się pod wpływem impulsu. Nic nie jest wyreżyserowane. Najważniejsze chwile tworzy światło, bohaterowie zdarzenia, ich ruchu, gesty, czy emocje, które im towarzyszą.

Tego nie da się zaplanować. Trzeba umieć dostosować się do danej chwili, łapać je w odpowiednim momencie. Do tego będą także potrzebne odpowiednie umiejętności i nie mówimy tylko o doświadczeniu zawodowym. Fotograf, który chce łapać decydujące momenty, musi mieć zamiłowanie do fotografii, widzieć więcej niż inni i być bacznym obserwatorem.

Bez tego trudno będzie wychwycić, które momenty są decydujące, a które nie. Na pewno duże znaczenie w uchwyceniu najważniejszych momentów ma sprzęt, ale musimy wiedzieć, że nawet najlepszy aparat nie wykona za nas całej pracy. Oczywiście może nam ją ułatwić, więc wybierając aparat fotograficzny. Warto postawić na taki, który pomoże nam w pracy i wychwytywaniu decydujących momentów.