>BZ WBK Press Foto 2015
Strona główna
Laureaci
Konkurs
Aktualności
Wystawy
Warsztaty fotograficzne
Dla mediów
Kontakt
Poprzednie edycje
fot. Tomek Albin
Wojciech Grzędziński
(przewodniczący jury)

Urodzony w 1980 roku w Warszawie. Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Antropologię i Pedagogikę Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako etatowy fotoreporter w gazetach codziennych m.in. „Rzeczpospolita” i „Dziennik”. W fotografii interesuje go człowiek i jego emocje zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych. Dokumentował konflikty zbrojne i ich skutki min. w Libanie, Gruzji, Afganistanie, Sudanie Południowym. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej, m.in. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 r. trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo, honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA, oraz nagrodę Visa D’or News 2009 Award. Od lutego 2011 r. pracuje jako szef fotografów w Kancelarii Prezydenta RP oraz fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Anna Brzezińska-Skarżyńska

Redaktor Naczelna - Dyrektor Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, fotograf, fotoedytor. Zajmuje się fotografią prasową od trzydziestu lat. Fotografowała m.in. dla „Tygodnika Solidarność”, „Rzeczpospolitej”, Agence France Presse. Jej zdjęcia ukazywały się w prasie na całym świecie. Członek założyciel Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, członek jury wielu innych konkursów, autorka i współautorka wystaw. Współautorka scenariusza wystawy „Solidarność – początek drogi sierpień 1980 – grudzień 1981” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Abgeordnetenhaus w Berlinie, kurator wystawy „802% normy” w PKiN w Warszawie, współautorka wystaw  „Inna Polska. Fotografie PAP 1945-48”, „60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947-48”, „20 lat wolności”. Autorka scenariusza wystawy „25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP”.

fot. Andrzej Iwańczuk
Waldemar Kompała

Fotografią prasową zajmuje się zawodowo od 1990 roku, kiedy rozpoczął pracę w katowickim dodatku do „Gazety Wyborczej”. Siedem lat później przeniósł się do Warszawy, by objąć funkcję kierownika agencji fotograficznej Agencja Gazeta oraz zastępcy kierownika działu fotograficznego w „Gazecie Wyborczej”. W latach 2005-2008 był fotoreporterem „Gazety Wyborczej”. W latach 2008 - 2014 roku związany z „Rzeczpospolitą”, w której pełnił rolę szefa działu fotograficznego. Od 6 lat jest wykładowcą podstaw fotografii prasowej na UKSW w Warszawie. W lipcu 2013 r. Waldemar Kompała został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

fot. Marcin Morawski
Chris Niedenthal

Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Jako absolwent London College of Printing przyjechał w 1973 roku do Polski na kilka miesięcy – i został do dziś. Od końca lat 70. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek. Od 1985 roku robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach dla czasopisma TIME. Dokumentował najważniejsze wydarzenia lat 80. w Polsce. W 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo. Współpracował również z niemieckm tygodnikiem Der Spiegel. Jest członkiem rzeczywistym ZPAF, odznaczonym w grudniu 2009 srebrnym medalem Gloria Artis. Jest autorem 4 albumów: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty.” (BOSZ, 2004); “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006); “In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości” (edition.FOTOTAPETA, 2011), “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014) i autobiografii “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy, 2011). Mieszka w Warszawie.

fot. Maga Sokalska
Katarzyna Sagatowska

Fotografka, kuratorka, wykładowczyni. Propagatorka kolekcjonowania fotografii w Polsce. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej (obecnie studia doktoranckie na tej uczelni) oraz Politechniki Warszawskiej. Kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje fotografii wybitnych polskich artystów. Współautorka cyklu spotkań Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Wystawiała w Polsce i za granicą.